Gdzie zjeść?, Podróże

Co warto kupić w Maroko?

23 sierpnia 2017

Co warto kupić w Maroko? Ten piękny kraj miałam przyjemność odwiedzić już trzy razy, za każdym razem pamiątki wyglądały nieco inaczej. Pierwsza moja wycieczka do tego rejonu była z biurem Itaka, który w ramach projektu Podróże ze smakiem zabrał kilka blogerek właśnie do Agadiru, dwie kolejne realizowałam już sama 🙂

Rejony, w których przebywałam tj. Agadir i Marrakesz są bardzo turystyczne, nie ma problemu z kupnem najróżniejszych gadżetów, naczyń dla bliskich. Oczywiście przy zakupie większej ilości pamiątek weźcie pod uwagę ich rozmiar i ciężar – np. popularne naczynie tzw. tajine jest bardzo ciężkie – oczywiście rozmiar ma znaczenie i jeśli wybierzecie dekoracyjne naczynia nie będziecie mieć problemu z dostarczeniem go do domu w całości.

Co jeszcze warto kupić w Maroko?

  1. Przyprawy! Ras el hanout, harrisa, mieszanki do przygotowania ryb czy kurczaków – niesamowicie pachnące, bardzo charakterystyczne mieszanki przypraw, które pomogą Wam odtworzyć smaki pysznych potraw z tego kraju. Na wszystkich soukach, targach znajdziecie je usypane w charakterystyczne kopce, zobaczcie jak to pięknie wygląda! 🙂
  2. Biżuteria – srebro w Maroko jest bardzo popularne. Pięknie wyglądające kolczyki, kolie, bransolety – wzorzyste, zdobione kamieniami. Istny raj dla osób, które kochają świecidełka. Ja nigdy nie odwiedziłam miejscowości Tiznit, która słynie z największej ilości sklepów jubilerskich i właśnie handluje się głównie srebrem.
  3.  Olej arganowy – jeden z najdroższych. Argan rośnie głównie w Maroko, stąd też jest to główny produkt eksportowy tego rejonu. Świetnie sprawdzi się przy pielęgnacji włosów, skóry, możecie też stosować go jako dodatek do potraw. Zakładam się, że nie będziecie w stanie kupić marokańskiego kosmetyku bez dodatku oleju arganowego 🙂 Oczywiście powinniście uważać i czytać składy kosmetyków tak, żeby mieć pewność, że kupujecie kosmetyk dobrej jakości i nie przepłacacie za dodatek oleju arganowego. W momencie zakupu olejków, koniecznie zaopatrzcie się również z mydła, maseczki i kremy z olejem. Możecie kupić też mydła i rękawice peelignowe.

4. Słodkości – och tak! Nie znam osoby, która nie ucieszyłaby się z egzotycznych słodkości – ja w tym roku przywiozłam opuncje figowe, daktyle, figi, czekoladki, herbatniki i orzeszki prażone. Brzmi pysznie prawda? A jaka radość dla obdarowanych! Podczas wizyty z Mamą kupiłyśmy też mix różnych kruchych ciastek, tych z migdałami, orzechami, typowo marokańskich. Przy słodkościach nie sposób wspomnieć o marokańskich herbatach – mieszanki lub te liściaste z dodatkiem marokańskiej mięty. W tym roku wróciliśmy z trzema sadzonkami mięty marokańskiej, która już została zasadzona!

5. Artykuły z drewna – na soukach oprócz mnóstwa talerzy, przypraw znajdziecie również całkiem sporo drewnianych przedmiotów. Szkatułki, podkładki, deseczki, figurki – wszystko to będzie świetnym prezentem z marokańskiej podróży.

6.  Breloczki/magnesy – mnóstwo rodzajów, przeważnie sprzedawane za 10 dirhamów – ok. 2-4 złote i upominek gotowy. Różne rodzaje, wzory, kształty i kolory. Od wielbłądów po mapy Maroko, magnesy w kształcie tajine i podobne. O tym nie możecie zapomnieć!

7. Marokański zestaw do herbaty – przy pierwszej wizycie z Maroko do domu wróciłam z dzbanuszkiem, pięknymi szklaneczkami na posrebrzanej tacy. Taki zestaw to już nieco większy wydatek, ale nadal świetny pomysł na prezent. W końcu marokańska herbata podana w tradycyjny sposób wywoła efekt wow wśród gości 🙂 

Co warto kupić w Maroko? Oprócz wymienionych przeze mnie pamiątek warto też zaopatrzyć się w piękne ceramiczne talerze czy miseczki, wyroby ze skóry itp. Maroko daje Wam mnóstwo możliwości zakupowych i jestem pewna, że wrócicie stamtąd zaopatrzeni w same wspaniałości! Jakie są Wasze ulubione pamiątki? Co przywozicie bliskim z podróży? Dajcie znać!

Przeczytaj również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz