Emocje

I tak jesteś piękna.

13 maja 2016

Jesteś piękna.

Możesz mieć filigranowe kolana, za które trzymał cię twój chłopiec podczas jazdy samochodem. Kolana, na których masz kilka blizn, od upadków w dzieciństwie, raz spadłaś ze schodów, raz ktoś cię popchnął. Może są właśnie zadrapane, bo goląc nogi tradycyjnym sposobem tj. maszynką do golenia za mocno przycisnęłaś ją do skóry.

I tak jesteś piękna.

Możesz mieć trądzik, walczyć z nim dniami i nocami, płakać przez każdą kolejną krostkę. Każdą bliznę traktować maścią z cebuli, która ponoć rozjaśnia skórę w miejscu przebarwienia. Możesz mieć szerokie pory, tłustą i świecącą skórę. Używać korektorów, podkładów, różu i nadal czuć się mało atrakcyjna. Możesz też mieć nieskazitelnie piękną twarz, policzki rumiane, idealny, mały i zadarty nosek. Piękną oprawę oczu lub kilka rzęs, których nie widać bez potraktowania ich tuszem.

I tak jesteś piękna.

Twoje usta mogą być małe, wąskie, spierzchnięte. Warga dolna może być za duża, górna za mała. Może uśmiechając się robisz grymas, może przygryzasz wargi zbyt często. Może nie jesteś zadowolona ze swoich zębów. Może jedynki mają minimalną szparę, może na dolne zęby powinnaś nałożyć aparat z różnymi kolorami gumek. Może żałujesz teraz, że w dzieciństwie oszukiwałaś rodziców i te śmieszne, zakładane na noc aparaty, chowałaś pod poduszkę.

I tak jesteś piękna.

Możesz nie mieć idealnych wymiarów w biodrach, możesz mieć rozstępy na pupie, zbyt duże uda. Może masz zbyt dużo tkanki tłuszczowej tu i ówdzie, może w stroju nie wyglądasz jak twoja przyjaciółka czy laska z okładki magazynu. Może twoje ramiona nie są jędrne, paznokcie się łamią, a włosy rozdwajają. Cycki są za duże albo za małe, lewa pierś jest mniejsza od prawej, najchętniej wypchałabyś stanik skarpetkami, jak to robią nastolatki w amerykańskich serialach…

I tak jesteś piękna.

Taka jaka jesteś. Z każdą blizną, z każdą łzą, która spływa ci po policzku, bo ktoś powiedział ci coś niemiłego. Z każdym twoim zwątpieniem w siebie, swoją urodę czy inteligencję. Kiedy marszczysz czoło, kiedy robisz ulubioną minę do zdjęcia. Kiedy śmiejesz się prosto z serca, najszczerzej. Kiedy wzruszasz się na filmie, kiedy twoje oczy błyszczą, bo wreszcie widzisz jego.

Jesteś piękna. Bez doczepianych włosów, rzęs, bez markowych ubrań, najnowszego iphone’a, dużej ilości obserwujących na snapchacie czy instagramie. Bez filtra, bez hybrydy i bez retuszu. Jesteś piękna.

Wyłącz na chwilę tego fejsa, nie konturuj twarzy, daj sobie odetchnąć. Nie myśl o tym, jak cię odbierają inni, czasami nie masz wpływu na to, co ktoś sobie pomyśli. Chłopak wybierze mniej piegowatą lub młodszą? Trudno. Nie zadręczaj się, nie warto.

To, co możesz zmienić- zmień jeśli masz się poczuć lepiej, dla zdrowia i dla siebie, ale uważaj. To wszystko jest złudne – nie zmieniaj się dla innych. Wszystkie te lajki, pochwały, komentarze, serduszka i podania dalej, to nie może określać ciebie i twojego życia, przecież wieczorem zostajesz tylko ty i twoja niepewność, z którą nie umiesz sobie poradzić.

Jesteś piękna. Ja w to wierzę, czemu ty nie potrafisz?

Przeczytaj również

1 komentarz

  • Reply Martyna Szkołyk 28 maja 2016 at 16:18

    Bardzo miło czytało mi się ten tekst. 🙂 Chciałabym, żeby przeczytała go każda nastolatka, która ma kompleksy. I uwierzyła w Twoje słowa. 🙂

  • Zostaw komentarz