Lifestyle, Podróże

RyanAir czy WizzAir co lepsze na weekendowy wypad?

5 czerwca 2015

W najbliższym czasie zamierzam sporo podróżować, na początek lecieć będę z Modlina Ryanair’em do Paryżą, w drugim przypadku- lot odbywać się będzie z lotniska Chopina WizzAir’em.

Wycieczki jeszcze przede mną, a już nasunęło mi się kilka refleksji dot. zakupu przelotów poprzez te dwie wspominane przeze mnie tanie linie lotnicze. Nie jest to kompleksowe porównanie – wypisałam tu rzeczy, na które ja zwróciłam uwagę bookując loty na czerwiec 🙂 Ze szczegółami wstrzymam się do momentu, w którym wrócę z obu wycieczek!

wizzair

1. Miejsce odlotu – RyanAir odlatuje z Modlina, a WizzAir z lotniska Chopina. Co jest wygodniejsze?

WizzAir – wiem, że teoretycznie dla chcącego nic trudnego i do Modlina możemy dostać się zarówno ModlinBusem, jak i pociągiem czy nawet Uberem lub ewentualnie poprosić kogoś o przysługę i podwózkę na lotnisko, to należy pamiętać, że to kolejna godzina spędzona na dotarciu do celu.

 

RyanAir – w przypadku tych linii lotniczych miejsce wylotu jest o wiele wygodniejsze i dostać się tam możemy autobusem z centrum Warszawy (ja wsiadam na Placu Zawiszy) i trwa to ok. 25 minut.

2. Bagaż – tak, jak w przypadku RyanAira nie martwię się o zapakowanie na 2 dni w bagaż podręczny, tak martwię się o 3 dniowy wypad do Brukseli z plecakiem… Wszystko przez te wymiary! A mówią, że wielkość nie ma znaczenia…

belgia

WizzAir –  występuje tu rozróżnienie – mały bagaż podręczny oraz duży bagaż podręczny:

Bagaż podręczny o wymiarach nieprzekraczających 42x32x25 cm może zostać wniesiony na pokład samolotu bezpłatnie. Bagaż ten musi się mieścić pod siedzeniem przed pasażerem.

Koszt dopłacenia za bagaż w WizzAir to 59 zł w jedną stronę (nie zdecydowałam się na tę opcję…)

RyanAir – każdy pasażer może wnieść na pokład jedną torbę podręczną o wadze do 10 kg i maksymalnych wymiarach 55 x 40 x 20 cm oraz 1 małą torebkę o maksymalnych wymiarach 35 x 20 x 20 cm.

ryan

3. Miejsce/komfort lotu – okej, jeśli lot trwa godzinę to komfort siedzenia nie zaważy specjalnie na wyborze między jedną, a drugą linią lotniczą, jeśli jednak planujemy dłuższe wycieczki to jest to istotna kwestia.

WizzAir – ulokowanie bagażu podręcznego pod siedzeniem niestety sprawia, że wygodnie rozsiąść się nie można. Jak to wyjdzie w praktyce będę mogła Wam powiedzieć dopiero za dwa tygodnie, ale na pewno to zrobię!:) Jeśli chcecie, możecie wykupić możliwość siedzenia z dodatkowym miejscem na nogi za ok. 33 zł.

RyanAir – miejsca jest dostatecznie dużo, pod siedzeniami nie ma żadnych dodatkowych bagaży, jest przyzwoicie nawet dla wysokiej osoby, z długimi nogami (ma się to 180 cm…)

 

belgia2

4. Odprawa – w obu przypadkach odprawa jest online, co ułatwia sprawę i pozwala zaoszczędzić czas. Oczywiście, możecie odprawę zrobić na lotnisku, ale jest to dodatkowo płatne i szczerze to odradzam (w przypadku WizzAir 41 zł)

5. Płatność – ja nie posiadam karty kredytowej więc, gdy tylko jest możliwość wyboru przelewu bankowego, to decyduję się właśnie na niego.

RyanAir – opłata tylko poprzez kartę kredytową/PayPal

WizzAir – wielki plus – przelew bankowy – najwygodniejszy! 🙂 Jest też możliwość płatności kartą kredytową/Pay Pal oraz kuponami WizzAir.


Szczerze powiedziawszy martwię się jedynie o bagaż podręczny w przypadku lotu do Belgii, być może będę musiała dokupić możliwość zabrania walizki, bo sam plecak może mi nie wystarczyć. Z drugiej jednak strony… Może iść na żywioł? 🙂

Jakie macie doświadczenia z tymi liniami? Ja leciałam RyanAirem tylko z Warszawy do Gdańska i na takiej trasie nie miałam powodu do narzekania… 🙂 No, odległość do Modlina jest jednym minusem. Pamiętajmy, że dostajemy to, za co płacimy, nie wymagajmy więc nie wiadomo czego… Korona nam z głowy nie spadnie, jeśli trochę się dostosujemy i zamiast narzekać wyobrazimy sobie lądowanie w ukochanym przez nas kraju!

 

Przeczytaj również

2 komentarze

  • Reply P. 6 czerwca 2015 at 20:28

    leciałam obydwoma liniami w zeszłym roku do tego samego miejsca. fakt, że można wziąć dodatkową torebkę (RyanAir) jest dużym udogodnieniem, pozostałe kwestie są porównywalne. W Wizzair w przeciwieństwie do Ryanair cała obsługa rozmawiała po polsku, dla osoby która nie ma problemów z angielskim lot Ryanair nie będzie żadnym problemem. jeżeli chodzi o miejsca w samolocie… od niedawna w Wizzair wprowadzono opcję wybierania miejsc, wcześniej wszystko działo się na wariackich papierach, kto pierwszy ten lepszy i było na prawdę ciężko w normalny sposób dostać się do samolotu bo ludzie biegli jakby bali się, że zabraknie dla nich miejsca. W Ryanair najlepiej jest robić internetową odprawę kilka dni przed planowanym wylotem, wtedy istnieje większa możliwość wylosowania darmowych miejsc, za które normalnie trzeba sporo zapłacić (mi się poszczęściło i siedziałam w 1. rzędzie!). No ale ogólnie rzecz biorąc, są to tanie linie lotnicze więc nie można od nich za wiele wymagać, najważniejsze to żeby szczęśliwie dotrzeć do wymarzonego celu, a moim zdaniem te spełniają swoją rolę. za dwa tygodnie czeka mnie kolejny lot, tym razem Wizzair, czekam jednak na Twoją opinię, jestem bardzo ciekawa! 🙂

    • Reply Paulina Hofman 8 czerwca 2015 at 12:35

      Ja już się nie mogę doczekać moich małych podróży! 🙂 Z pewnością wszystko opiszę na blogu, bo wyruszam tylko z plecakiem i biletem w kieszeni!

    Zostaw komentarz