Podróże

Wycieczka w góry- co zabrać, o czym warto pamiętać?

18 października 2014

Przed wycieczką w góry warto zaopatrzyć się w kilka, chociażby podstawowych rzeczy. Czy to latem czy zimą podstawą powinno być przygotowanie trasy na podstawie mapy. Należy sprawdzić jakim szlakiem dotrzemy w wybrane miejsce, dobrze jest ocenić odległość do niego z miejsca z którego wyruszymy. Mój apel: nie schodźcie ze szlaku! Naprawdę jest to niebezpieczne i może przysporzyć Wam stresu. Jeśli nasza wycieczka ma być długa, trwająca kilka-kilkanaście godzin należy powiadomić bliskich w jaką stronę się udajemy, gdzie ewentualnie mają nas szukać. Przed wyprawą naładujcie telefony, zapiszcie numer do GOPR-u.

DSC_4307

Ubiór? Najważniejsze to to, aby ubrać się adekwatnie do pogody- nie przesadzajmy ani w jedną ani w drugą stronę- gdy ubierzemy się za ciepło zgrzejemy się, spocimy i będzie nam ciężko iść. Jeśli natomiast jest chłodno i pochmurno nie przejmujcie się- i tak się rozgrzejemy wchodząc i schodząc z gór…

Co do butów to sprawa jest oczywista- najważniejsze, żeby były wygodne. To już połowa sukcesu. Pamiętajcie, żeby buty były dość wysokie- najlepiej żeby były za kostkę- dzięki temu usztywnią Wam nogę, i chodząc po górach unikniecie kontuzji. Wasze kostki nie będą obolałe, opuchnięte i będziecie czuli się komfortowo. Nawet nie myślcie o klapkach, sandałach albo japonkach- gdy widzę takie obuwie na szlaku to nie wiem czy się śmiać czy płakać. Dla niektórych nie liczy się rozsądek tylko wygląd. A to obuwie nie musi być wcale drogie, markowe. Ja dopiero od tamtego roku posiadam porządne buty. Wcześniej chodziłam w zwykłych, tanich i dałam radę:)

Takie byłyby idealne:

full_img_6299

Obojętnie czy świeci słońce czy jest pochmurno- wybierając się w góry weźcie ze sobą pelerynę/kurtkę przeciwdeszczową. Gdy jest ciepło, a słońce praży warto też mieć na głowie czapkę czy chustkę. Każdy góral Wam powie, że pogody nie da się przewidzieć. My dziś poszliśmy bez peleryn i co? Gdy schodziliśmy z Palenicy (w Szczawnicy) złapała nas ulewa tak nagła, że byliśmy cali mokrzy. I to wszystko przy pięknym słońcu, gdzie temp. w cieniu wynosiła 27 stopni!

Gdy chodzi się po górach dobrze jest mieć przy sobie coś, na czym się oprzemy. Mogą to być kijki od nordic walking czy zwykły, wystrugany kij. Taki zabieg bardzo pomaga i odciąża stawy kolanowe.

Możecie zabrać ze sobą też scyzoryk- który pomoże przy wystruganiu kija itp., kompas- gdy ruszacie w góry na dłużej. Koniecznie w plecaku miejcie: wodę, jakieś jedzenie typu kanapka czy owoc i mapę. Gdy bardzo się zmęczycie możecie mieć problem z obniżonym poziomem cukru, gdy zasłabniecie (szczególnie w upalne dni) dobrze jest mieć coś słodkiego, np. zwykłego cukierka, który przywróci Wam siły.

Gdy pierwszy raz byłam w górach i wchodziłam na któryś szczyt zdziwiłam się, gdy mężczyzna mnie mijający powiedział ‘cześć’. Zastanawiałam się później czy to był znajomy itp. Dopiero później dowiedziałam się, że w górach tak po prostu jest:). Schodzący z gór witają się z tymi, których mijają kiwając głową, mówiąc ‘dzień dobry’ czy ‘cześć’. Oczywiście jeśli mijamy starsze osoby możemy pierwsi się przywitać. Gdy widzimy osoby pracujące w polu, na łące możemy powiedzieć im “Szczęść Boże”. Tak  przyjęło się mawiać.

DSC_4305

Jeśli nasza wycieczka przedłużyła się na tyle, że zaczyna się ściemniać i nie chcemy już jej kontynuować warto poszukać schroniska. W schroniskach możemy przenocować, posilić się, wysuszyć mokre ubranie. Przed wejściem do schroniska możemy zdjąć buty (jeśli są zabłocone) i zostawić kijek przed drzwiami.

bereśnikW schronisku pod Bereśnikiem są pyszne pierogi z jagodami:)

DSC_4279

Jeszcze jedną ważną kwestią są szlaki i ich oznaczenia. Kolor nie jest tu wyznacznikiem stopnia trudności, a wiem, że niektórzy tak je postrzegają. Podaję więc tutaj wszystkie kolory i ich oznaczenia:

  • szlak główny jest zawsze oznaczony kolorem czerwonym
  • niebieski – szlaki pokonujące duże odległości – dalekobieżne
  • żółty – krótkie szlaki łącznikowe, czasami też dojściowe
  • zielony – szlak doprowadzający do charakterystycznych miejsc
  • czarny – krótki szlak dojściowy

szczawnica2

Przeczytaj również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz