Kultura, Lifestyle, Muzyka

Jak wybrać odpowiednie słuchawki?

4 stycznia 2015

Jestem muzykoholikiem. Nie wstydzę się tego i nie ukrywam:) Muzyka towarzyszy mi od dziecka, śpiewałam tu i tam, trochę liznęłam gry na gitarze (teraz sama się uczę w domowym zaciszu). Moja rodzina jest bardzo muzykalna i każda nasza impreza kończy się wspólnym śpiewaniem i graniem Dziadka na akordeonie a Cioci na gitarze:)

Do pracy jeżdżę prawie godzinę czasu, oprócz przeglądania Metra i zaglądania na Facebooka mam ochotę włączyć swoje ulubione piosenki i wyłączyć się na te 45 minut. Moje obecne słuchawki nie są niestety dobrej jakości. Wygrałam je w konkursie na jednym z blogów, ale niestety nie znam nawet ich producenta itp.

Jeżdżę więc tramwajem, metrem i ciągle podglądam to, co inni mają na głowie i uszach 🙂 Widzę mnóstwo pięknych i wypasionych słuchawek, niestety moja znajomość tematu jest bardzo ograniczona. Nie wiem na co powinnam zwrócić uwagę więc przy wyborze pomaga mi Orest (oklaski!). Orest to mój bardzo dobry kolega, którego znam ładnych kilka lat i wiem, że tak jak on się zna na słuchawkach, tak chyba nikt! Pisze też bloga: Koras.pl

Na co powinno się zwrócić uwagę przy wyborze słuchawek?

1. Brzmienie- na początku nigdy nie jest doskonale i takie jakie byśmy chcieli, słuchawki w miarę użytkowania się rozgrzewają i dźwięk się odrobinę zmienia, wiec przy wyborze brzmienia najlepiej szukać czegoś najbliżej interesującego nas brzmienia, wg mnie dobre słuchawki to takie, które pozwalają ze słuchu odtworzyć rider techniczny (czyli ustawienie zespołu na scenie, umiejscowienie poszczególnych instrumentów w przestrzeni dookoła siebie), tak jakbyśmy stali plecami do zespołu na scenie i wskazywali, gdzie stoi pierwsza gitara, druga, sekcja dęta, bas, perkusja itd…

2. Wygoda- nie kupuj przez internet! Zrobiłem to kilka razy, ale zawsze z duszą na ramieniu, bo jeżeli coś nie wyjdzie, to kasa wyrzucona w błoto albo trzeba próbować je odsprzedać i polować na coś lepszego dla siebie. Nie kupuj słuchawek bez uprzedniego przymierzenia ich!:)

3. Parametry- generalnie większość słuchawek ma pasmo przenoszenia 20-20k Hz, czyli standardowy zakres słyszalności dla człowieka. Standardowy jednak nie oznacza, że jedyny. Są ludzie, którzy słyszą więcej lub mniej (są na to odpowiednie badania), jeżeli producent deklaruje, że słuchawki mają większe pasmo przenoszenia, to nawet lepiej, aczkolwiek możesz tego nigdy nie usłyszeć. Poziom natężenia dźwięków decyduje o mocy słuchawek, im więcej decybeli tym głośniej możemy słuchać muzyki 🙂

10598578_723976407675131_97271888_n

4. Wygląd- tutaj musimy zdecydować o tym czy słuchawki mają być wokółuszne (zakrywają całe ucho, świetnie oddzielają nas od świata zewnętrznego) czy nauszne (opierają się na uchu), a może douszne (tzw. pchełki).

5. Waga- im cięższe tym komfort użytkowania niższy, ciężkie słuchawki mogą być też kłopotliwe w momencie, kiedy mamy zamiar nosić je codziennie w torbie/na szyi.

6. Marka- jasne, możemy kierować się swoimi upodobaniami lub sugestiami innych, ale zawsze warto stawiać na swoje odczucia. Jeśli coś nam się podoba i spełnia nasze kryteria, a i cena nie jest zaporowa to po prostu zróbmy sobie tę przyjemność i kupmy słuchawki:)

Przeczytaj również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz